Tęczu widzę w tym muzyku!

Bazowy baner felietnu dostępny na stronie poptymista.pl

Szarą codzienność zwykłego członka społeczności LGBTQ+ otacza co raz to więcej tęczowych gadżetów – od flag, przez ciuchy i akcesoria, aż po wystrój wnętrz, łącznie z papierem toaletowym i wycieraczką. Co jednak, kiedy tęcza jest też w twojej głowie, objawiając się w imionach przyjaciół, w treści czytanej książki czy muzyce? Wtedy możesz dumnie powiedzieć, że…


Nie pamiętam dokładnego momentu, kiedy zdałem sobie sprawę, że „cierpię” na synestezję. To tak jak być gejem – tak po prostu jest i pozostanie do końca życia. W zasadzie nic szczególnego. Niemniej, tak jak Alfred Kinsey stwierdził pewnego razu, że osoby homoseksualne stanowią około 10% populacji, tak tytułem synestetyka może się pochwalić jeszcze mniejszy jej odsetek. Badacze zakładają, że synestezja dotyczy od 2 do 4 procent ludzkości, gdzie wiele z tych osób może nie zdawać sobie nawet sprawy z posiadania tej specyficznej umiejętności.

Zatem na czym to w ogóle polega?

Uśmiechnięty doktor przygotowujący się do badania

Jestem chory… no trudno!

Synestezja to w istocie schorzenie układu neurologicznego, pozwalające na mimowolne korzystanie z więcej, niż jednego zmysłu na raz i to w bardzo konkretnych okolicznościach. Na szczęście dla osób wykazujących takie umiejętności, nie ma to dla nas żadnych skutków stricte chorobowych, nawet jeśli sama synestezja określana jest zaburzeniem. Z racji, że człowiek posiada pięć zmysłów, istnieje dość sporo wariantów tego, czym można ją określić. Od widzenia barw w muzyce, przez umiejętność kojarzenia miejsc poprzez kształty geometryczne, aż po wyczuwanie smaków w cyfrach czy słowach. Co synesteta, to inny charakter jego synestezji.

Naukowcy nie są pewni co do tego czy synestezja może być nabyta, czy jednak trzeba się z nią urodzić. Niemniej pamiętam, że słuchanie muzyki od zawsze sprawiało mi nader dużo przyjemności. Nie tylko z powodu delektowania się fajnymi melodiami, ale też odczuwania w nich czegoś więcej. Oczywiście, to jak „widzę” muzykę jest bardzo subiektywne i nie zawsze będzie się pokrywać się z perspektywą synestetyka wykazującego tą samą umiejętnością, co ja.

Wraz z uświadomieniem sobie faktu istnienia synestezji, okazało się, że potrafię dostrzec w dźwiękach kolory oraz faktury. Zagłębiając się coraz to bardziej w ten temat, zdałem sobie również sprawę z widzenia barw w imionach oraz nazwiskach. Żeby było zabawniej, nie każdy poznany przeze mnie człowiek o tym samym imieniu, reprezentował sobą ten sam kolor.

Pozdrowienia dla wszystkich znanych mi Tomków!

Przyczyniło się to również do tego, że zrozumiałem dlaczego tak trudno czasami mi przychodziło czytanie beletrystyki. Kiedy twój mózg musi się skupić na słowach oraz podążaniu za fabułą, a to wszystko okraszone jest jeszcze nieustannie zmieniającymi się kolorami… Bywa to bardzo męczące dla zwojów twojego mózgowia. Zatem jeśli macie problem z czytaniem szkolnych lektur, może jednak nie jesteście leniwi – to tylko synestezja.

Światła miejskie nocą w brazylijskiej miejscowości

Zapraszam na tęczową wixę!

Zapytacie pewnie co z tej synestezji mam, a ja szczerze odpowiem, że w zasadzie to nic. Niemniej jest to bardzo prosty sposób na poprawę humoru, a i w pracy zawodowej bywa przydatne. Kiedy przychodzi czas na napisanie recenzji nowego albumu, już podświadomie wiem, że jeśli jego kolory będą dla mnie przyjemne, jej napisanie przyjdzie mi z o wiele większą łatwością

Przyszła więc pora, aby w praktyce pokazać Wam jak moja synestezja postrzega kilka ikonicznych numerów – wystarczy, że klikniecie w dany tytuł, aby go posłuchać. Jeśli nie znalazły się tu Wasi ulubieńcy, dajcie znać na Facebooku lub Instagramie, a powstanie drugą część tego tekstu. 

Czerwony

Gloria GaynorI Will Survive; Alaska ThunderfuckRed; Lil Nas XCall Me By Your Name; Mery SpolskyMazowiecka Kiecka

Pomarańczowy

LizzoAbout Damn Time; Deee-LiteGroove Is In The Heart; Village PeopleYMCA; Bob The Drag QueenPurse First

Żółty

Spice GirlsSpice Up Your Life; Scissor SistersI Don’t Feel Like Dancing; Culture ClubKarma Chameleon; Diana RossI’m Coming Out

Zielony

CherBelieve; MadonnaVogue; Sam SmithDiamonds; Troye SivanMy! My! My!

Niebieski indygo

RobynDancing On My Own; Cece PenistonFinally; AbbaDancing Queen; Violet Chachki, Allie XMistress Violet

Fioletowy

PrinceKiss; Janelle Monáe – Make Me Feel; SylvesterYou Make Me Feel (Mighty Real); SOPHIEImmaterial

Czarny

Charli XCXVroom Vroom; Britney SpearsGimme More; Lady GagaBorn This Way; Frankie Goes To HollywoodRelax

Brązowy

Rina SawayamaThis Hell; Macklemore, Ryan Lewis, Mary Lambert – Same Love

Niebieski Malibu

AquaBarbie Girl; Ayla D’Lyla, Miss MadelineLife Could Be Sweet; Miley CyrusMidnight Sky; Carly Rae JepsenRun Away With Me

Różowy

Britney SpearsWork Bitch; Destiny’s ChildBootylicious; Courtney ActBody Parts; Ralph KamińskiBal U Rafała

Biały

Icona Pop, Charli XCX – I Love It; George MichaelFreedom; Donna SummerI Feel Love; QueenI Want To Break Free

Teczowy brokat

Eksplozja kolorów

Na koniec coś, o czym zdałem sobie sprawę dopiero tworząc ten tekst. Okazuje się, że niektóre piosenki powodują u mnie prawdziwą eksplozję kolorów. Zresztą w tej kategorii znajdują się moje ulubione piosenki, co by też wyjaśniało to, w jaki sposób ich doświadczam. Oto one:

Michał SzpakHalo Wodospad; SeptemberLooking For Love; Florence + The MachineSpectrum; Lady GagaReplay; Rina SawayamaComme Des Garçons (Like The Boys) 

Taki to mój wesoły świat tęczowej muzyki. Choć synestezja to zjawisko bardzo trudne do pojęcia przez osoby, które nigdy nie będą mogły jej doświadczyć na własnej skórze, mam nadzieję, że przynajmniej Was zaintrygowałem tym tematem. Przyszłość naprawdę jest w tęczowych barwach – wystarczy włączyć jedną dobrą piosenkę. To takie proste!

Podziel się tym artykułem